PortaliIndiceGalleriaCercaRegistratiAccedi

Condividi
 

 Toka po rritet me 7 mm ne vit ne Ekuador

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO

Maschio Join date : 28.06.09
Age : 28
Location : elbasan

Toka po rritet me 7 mm ne vit ne Ekuador Empty
MessaggioTitolo: Toka po rritet me 7 mm ne vit ne Ekuador   Toka po rritet me 7 mm ne vit ne Ekuador EmptyMar Lug 26, 2011 8:58 pm

Toka po rritet me 7 mm ne vit ne Ekuador Images?q=tbn:ANd9GcSOKI6OgGrM5DwQgf7jY7RcLoy9KOz5-ti4abNhXrshFhWuNFX46w

Ndermjet efekteve qe vijne si rezultat i ngrohjes se pergjitheshme, duket se figuron edhe nje parameter i fundit per te cilin deri pak kohe me pare nuk dihej gje.

Eshte fjala per nje fenomen qe lidhet me ekuadorin e Tokes, i cili gradualisht eshte duke u rritur me 7 mm ne vit.

Ky eshte perfundimi i nje studimi te Universitetit te Kolorados mbi bazen e te dhenave te marra nga misioni Grace (Gravity Recovery and Climate Experiment), i cili udhehiqet nga NASA si dhe agjencia ajrore gjermane Dlr.

Qe prej 12 mije vjetesh, Toka ne fakt e zvogelonte perimetrin e saj ne kete rajon me 7 mm ne dhjete vjet, ndersa tani po ndodh e kunderta, dhe sipas specialisteve arsyet jane te lidhura me ngrohje e pergjithshme, si pasoje e se ciles 382 miliard tonalata shkrijne cdo vit nga akujt e Groenlades dhe Arktikut, dhe uji qe krijohet tenton te shtyhet pikerisht ne kete rajon.

_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Toka po rritet me 7 mm ne vit ne Ekuador
Torna in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: