PortaliIndiceGalleriaCercaRegistratiAccedi

Condividi
 

 Volumi i trurit te nordikeve me i madh se ai i ekuatorialeve

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO

Maschio Join date : 28.06.09
Age : 28
Location : elbasan

Volumi i trurit te nordikeve me i madh se ai i ekuatorialeve Empty
MessaggioTitolo: Volumi i trurit te nordikeve me i madh se ai i ekuatorialeve   Volumi i trurit te nordikeve me i madh se ai i ekuatorialeve EmptyGio Lug 28, 2011 8:03 pm

Volumi i trurit te nordikeve me i madh se ai i ekuatorialeve Images?q=tbn:ANd9GcQoXW3Lq7RQCk23pj0yyYyIRMx3MPJ31tTa8ZKoUbCxi09Og687


Njerëzit e Veriut e kanë trurin më të madh ,ky eshte perfundimi,qe shkencëtarët zbuluan dje. Arsyeja për kete ndryshim të vogël te madhesise se trurit,spiegohet me faktin se verioret duhet të jetojnë me më pak dritë.

Truri i tyre ka evoluar -e së bashku me to edhe syte qe jane pak më të medhej - thjesht për t'u përballuar me ndricim me te zbehtë te polit te Veriut.

Eiluned Pearce, e Shkollës së Antropologjisë ne Universitetin e Oksfordit, shpjegoi: "duke lëvizur nga ekuadori ne drejtim te veriut,sasia drites në dispozicion te njeriut zvogelohet,kështu që eshtë dashur të zhvillohen sytë më të mëdhej."

Si pasoje e kesaj nevoje per me teper drite,gjithashtu edhe truri duhet të jetë më i madh për t'u marrë me të dhëna shtesë vizuale.

"Eiluned Pearce ka udhëhequr një ekip që ka matur bazat e syve dhe kapacitetet e trurit në 55 kafka te lashta nga e gjithë bota, duke përfshirë Angline:

" Duke pasur trurin më të madh nuk do të thotë se njerëzit që jetojne ne gjerësi gjeografike veriore janë me të zgjuar ".

Studimi eshte botuar ne ''Journal Biology Letters'' të Shoqërisë Mbretërore te Biologjise,i cili ka vertetuar se njerëzit në fillim janë përshtatur me shpejtësi për të nivele më të ulëta drite, si psh ata që emigruan nga Afrika.

Truri i Anglezit(Brits) te lashtë u gjetën të jetë 26 mililiters me madhësi të vogel pas atij të skandinavit, i cili mbahej per volum me te madh. Ndërkohë njerëzit që jetojnë pranë ekuatorit e kishin volumin e trurit 22-mililiter me te vogel.

Profesor Robin Dunbar i Oxfordit , drejtor i Institutit të Antropologjisë dhe Njohës Evolutionist, thotë : "Ata (verioret) duket se janë përshtatur me sistemin e tyre vizual çuditërisht me shpejtësi për nje qiell me re,dite e shkurter dhe dimër të gjatë."

_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Volumi i trurit te nordikeve me i madh se ai i ekuatorialeve
Torna in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: