PortaliIndiceGalleriaCercaRegistratiAccedi

Condividi
 

 Kulla e energjise diellore ne Arizona,nje revolucion shkencor

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO

Maschio Join date : 28.06.09
Age : 28
Location : elbasan

Kulla e energjise diellore ne Arizona,nje revolucion shkencor Empty
MessaggioTitolo: Kulla e energjise diellore ne Arizona,nje revolucion shkencor   Kulla e energjise diellore ne Arizona,nje revolucion shkencor EmptyGio Lug 28, 2011 8:05 pm

Kulla e energjise diellore ne Arizona,nje revolucion shkencor Images?q=tbn:ANd9GcTnhxbhGtCWUf8uHdAPMxEoIyAr6kxV0W4ZWSecAzZ9J1WwO6hR


Kulla e energjisë diellore në Arizona do të jetë ndërtimi i dytë në botë i nje objekti per nga lartesia. (një qiellgervishes dy herë me i lartë se Empire State Building)

Perparesite
-Kulla e madhe do të gjenerojë energji elektrike duke përdorur turbinat, diellin dhe një oxhak 2.600 këmbë te larte
- Fuqia e prodhuar do te furnizoje me energji 150.000 shtëpi
-Ndërtimi do të ofrojë vende pune për 1.500 njerëz
-Niveli ndotjes se ambjentit,zero


Kulla e energjise diellore ne Arizona,nje revolucion shkencor Images?q=tbn:ANd9GcQ4k3l7Q5e-kBdqNNL0ogqqJF8LDT_cjS1DzWgr4d6OzKeOKIBTog


Një kullë gjigante energjie diellore do të ndërtohet në shkretëtirën e Arizonas, e cila,do te kete një lartësi sa dyfishi i Empire State Building,e do të jetë ndërtesa e dytë e lartë në botë.

Kulla, e cila do të ndërtohet 130 milje në perëndim të Phoenix në qarkun La Paz , është planifikuar te sherbeje si burim i nje energjie revolucionare të thellë,në shkretëtirë.

Baza serrë e kullës së madhe do të jetë më shumë se dy milje në diametër

Turbinat do të vihet ne pune prej forcës se rrymes ajrore e cila ''ndizet'' nga dielli me anë të një oxhak 2.600 këmbë i larte, në mënyrë që të gjenerojnë sasi të mëdha të energjisë elektrike.

Është vlerësuar se më shumë se një milion megavat orë do të prodhohet nga ndërtesa e madhe, duke siguruar energji elektrike të mjaftueshme për 150.000 shtëpi.

Projekti është perfunduar se projektuari nga një kompani e quajtur EnviroMission. Presidenti i saj, Chris Davey, thote: "Nuk ka përdorim të ujit, ajo e bën atë të besueshme, por kushton mjaft. Unë nuk mendoj se industria mund të pyesi për më shumë se kaq."

Efektet pozitive-Në qoftë se ajo shkon mire, projekti 700million dollaresh do të hapë deri 1.500 vende të reja pune për inxhinierët dhe punëtorët,te nevojshme për të ndihmuar ndërtimin e objektit

Fuqia: Struktura do të krijojnë energji elektrike duke shfrytëzuar erën nga turbinat me ngrohje diellore


Kulla e energjise diellore ne Arizona,nje revolucion shkencor Images?q=tbn:ANd9GcRAEMFXdLDtaipJh4rUDJQsXpQriJ3L2yYMhvCVm0WMXRMsNFp2xw


Baza serë e kullës së madhe do të jetë më shumë se dy milje në diametër dhe diametri i vetë kullës do të jetë e madhe sa një fushë futbolli.

EnviroMission është duke negociuar një marrëveshje toke me shtetin dhe ka pranuar tashmë një marrëveshje 30-vjeçare me Autoritetin e Energjise per ti shitur energji pushtetit publik te Kalifornisë Jugore .

_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Kulla e energjise diellore ne Arizona,nje revolucion shkencor
Torna in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: