PortaliIndiceGalleriaCercaRegistratiAccedi

Condividi
 

 Nje asteroid ''shok''i perjetshem i Tokes...

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO

Maschio Join date : 28.06.09
Age : 28
Location : elbasan

Nje asteroid ''shok''i perjetshem i Tokes... Empty
MessaggioTitolo: Nje asteroid ''shok''i perjetshem i Tokes...   Nje asteroid ''shok''i perjetshem i Tokes... EmptyVen Lug 29, 2011 8:11 pm

Nje asteroid ''shok''i perjetshem i Tokes... Article-0-0D31B8B700000578-902_468x351


Deri tani një asteroid i fshehtë i vogël ka shoqeruar ne heshtje Tokën në shëtitjen e planetit tone rreth diellit.

Shkencëtarët kanë zbuluar se për qindra mijra vjet ne trajektoren e vet,ne jemi shoqeruar jo vetëm nga Hëna në udhëtimin mijera vjeçar.

Zbulimi i këtij ''shoku'', i njohur si Trojan 2010 TK7, e bën Token planetin e katërt në sistemin diellor që njihet për ndarjen e orbitës se tij me një asteroid.

Ai kurrë nuk vjen më afër se 50-herë distanca e hënës nga ne,nuk perben rrezik per ne asnjehere

Aktualisht, asteroidi është rreth 50 milionë km larg nga Toka dhe distanca me e afert qe ai na shoqeron ne kete trajektore arrin jo më afër se 18 milion km.

"Këto objekte janë të vështirë për të zbuluar nga Toka, thjesht sepse ata nuk janë shumë të mëdhej(rreth 30 m),dhe nga qe ata janë shumë të zbehte,ata janë afër Diellit," shpjegon Kristian Veillet bashkë-autor në studimin e natyrës,te ndihmuar nga teleskopi te instaluar ne Kanada-France-Hawaii


_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Nje asteroid ''shok''i perjetshem i Tokes...
Torna in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: