PortaliIndiceGalleriaCercaRegistratiAccedi

Condividi
 

 Prodhohen antitrupat e gripit te njeriut

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO

Maschio Join date : 28.06.09
Age : 28
Location : elbasan

Prodhohen antitrupat e gripit te njeriut Empty
MessaggioTitolo: Prodhohen antitrupat e gripit te njeriut   Prodhohen antitrupat e gripit te njeriut EmptyDom Lug 31, 2011 7:11 pm

Prodhohen antitrupat e gripit te njeriut A1455614-07B7-A460-2C9B7A124BB3A86F_1Një metodë e re eshte arritur për prodhimin me shpejtësi te proteinave ,për të luftuar infeksionet dhe nga mund të kuptohet dallimi mes jetës dhe vdekjes gjatë pandemive të ardhme.

Studiuesit raportojne në revisten ''Natyra sot'' se ata kanë përsosur një mënyrë për të prodhuar antitrupa monoklonale te aftë për të shkatërruar cdo sëmundje të gripit të shpendëve,që kanë aftësinë për shkëmbim gjenesh me lloje të gripit të njeriut dhe të hidhen nga shpendët tek njerëzit,po keshtu dhe te gjitha llojet e infeksioneve virale qe sot shetesin ne bote

Studimii i tyre është një përparim dramatik, sepse shënon herën e parë që shkencëtarët janë në gjendje qe të gjenerojne shpejtë proteina vrasese të sëmundjeve, thotë Patrick Wilson,bashkë-autor i studimit, një immunologist në Fondacionin e Kerkimeve Mjeksore (OMRF) në Oklahoma City.

Ai thotë se studiuesit mund qe një ditë me rezultatet e arritura te kene ne dore rezervën e jetës,sepse epidemitë e mundshme me nje vaksine te vetme,ushqehen brenda rrenjeve te tyre dhe gjate një muaji antitrupat e vaksines zhvillojne luften kundër sëmundjes kërcënuese.

Anthony Fauci, drejtori i Instituti Kombëtar Sëmundjeve Infektive dhe alergjike, e quajti punën e re si nje "përparësi të domosdoshëme", duke vënë në dukje,në një deklaratë,se kjo arritje"hap rrugën për prodhimin e antitrupave monoklonale,që potencialisht mund të përdoren si ne masa diagnostifikuese ose terapeutike" për virust e gripit, si dhe per sëmundjet e tjera ngjitëse,si hepatiti C dhe virusi mungesës së imunitetit njerëzor (HIV), i cili mund të çojë në lulëzim të plotë te AIDS.

Teknika e re, ''pionere'' nga Wilson dhe hulumtuesit e tjerë në Universitetin Emory te Mjekësisë në Atlanta, kursen kohë duke përdorur antitrupat e prodhuar nga të ashtuquajturat qelizat B (qelizat që prodhojnë qelizat e bardha të gjakut dhe pastaj injektohen në vendet e tyre te infektimit të mikrobeve per te luftuar pushtuesit) në përgjigje të vaksinave të sotme për infeksionet aktuale.....

_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Prodhohen antitrupat e gripit te njeriut
Torna in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: