PortaliIndiceGalleriaCercaRegistratiAccedi

Condividi
 

 Njeriu i pare me zemer artificiale

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO

Maschio Join date : 28.06.09
Age : 28
Location : elbasan

Njeriu i pare me zemer artificiale Empty
MessaggioTitolo: Njeriu i pare me zemer artificiale   Njeriu i pare me zemer artificiale EmptyMar Ago 02, 2011 10:07 pm

Njeriu i pare me zemer artificiale N0149071312284606054A

Një baba rezultoi si personi i parë në Mbretërinë e Bashkuar për të shkuar nga spitali në shtëpi me një zemër plotësisht artificiale, megjithe dilemen qe e shoqeronte,u deklarua sot në një konferencë shtypi.

Mjekët nxituan për të parë nëse pajisja kish punuar si duhet,kur Mateu Green u tha gazetarëve: "Nëse unë do isha i stresuar atë (implant) nuk do ta pranoja."

Mr Green pësoi një operacion rraskapitës gjashtë-orësh muajin e kaluar, ku kirurgët ja zëvendësuan zemrën e tij,me një të rreme.

SynCardia artificiale e zemrës shërben ne rolin e të dy ventricles dhe valvulave të zemrës dhe është mundësuar nga një "levizes portativ",

Deri tani pacientët të cilët kanë pasur një transplantim të ngjashme kanë qenë në spital,''te lidhur'', por me krijimin e pajisjes portative mundësoi qe Z. Green të jete i pari që eshtë në gjendje të shkojë në shtëpi pa asnje shqetesim.

40-vjeçari - i cili ishte i sëmurë kritike dhe që vuante nga shkaterrimi i të dy dhomave te zemrës,- ishte përgatitur sot për të lënë Spitalin Papworth , afër Cambridge, për të qene prane gruas dhe djalit Gill Dylan pesë vjecar.

Deri tani pacientët të cilët kanë pasur një transplantim të ngjashme kanë qenë në spital,''te lidhur'', por me krijimin e pajisjes portative mundësoi qe Z. Green të jete i pari që eshtë në gjendje të shkojë në shtëpi pa asnje shqetesim.

40-vjeçari - i cili ishte i sëmurë kritike dhe që vuante nga shkaterrimi i të dy dhomave te zemrës,- ishte përgatitur sot për të lënë Spitalin Papworth , afër Cambridge, për të qene prane gruas dhe djalit Gill Dylan pesë vjecar.

_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Njeriu i pare me zemer artificiale
Torna in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: