Vuoi reagire a questo messaggio? Crea un account in pochi click o accedi per continuare.



 
PortaliIndiceGalleriaUltime immaginiCercaRegistratiAccedi

 

 Nju Jork - Los Angeles vetëm 12 minuta: avioni supersonik që fluturon 20 herë sa shpejtësia e zërit

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO


Maschio Join date : 28.06.09
Age : 32
Location : elbasan

Nju Jork - Los Angeles vetëm 12 minuta: avioni supersonik që fluturon 20 herë sa shpejtësia e zërit Empty
MessaggioTitolo: Nju Jork - Los Angeles vetëm 12 minuta: avioni supersonik që fluturon 20 herë sa shpejtësia e zërit   Nju Jork - Los Angeles vetëm 12 minuta: avioni supersonik që fluturon 20 herë sa shpejtësia e zërit EmptyGio Ago 11, 2011 10:23 pm

Nju Jork - Los Angeles vetëm 12 minuta: avioni supersonik që fluturon 20 herë sa shpejtësia e zërit Article-0-0D615ADF00000578-815_634x365


Një avion pa pilot eksperimental që fluturonë me shpejtësi 20 herë më shpejt se shpejtesia e zerit do i nënshtrohet një fluturimi si provë vendimtare kete te enjte. Skifter HTV-2 u do te leshot sot nga një raketë në hapësirë ,kurse testi i pare zgjati vetëm 9 minuta para se të përplasej qëllimisht si një masë sigurie për shkak të vështirësive teknike.Testi ishte planifikuar fillimisht për të mërkurën. Skifter HTV-2 do te kryej per 12 minuta hapsiren ajrore nga Nju Jorku në Los Angeles, një udhëtim i cili merr ne kushte normale më shumë se pesë orë. Projekti është duke u zhvilluar nga Pentagoni ne kuader te Projektit te Kerkimeve te Mbrojtjes (DARPA) si pjesë e një brezi të ri të armëve supersonike,qe jane më te shpejta se raketa.

Ushtria amerikane shpreson se ky avion do t'u mundësojë atyre,goditjen e terroristëve apo dhe shteteve agresiv kudo në botë brenda një ore. Aftësita e ketij avioni njihet ndryshe si Strike Konvencionale Prompt Global, ose CPGS.
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Nju Jork - Los Angeles vetëm 12 minuta: avioni supersonik që fluturon 20 herë sa shpejtësia e zërit
Torna in alto 
Pagina 1 di 1
 Argomenti simili
-
» Ujë i kripur në Mars,por vetëm në verë

Permessi in questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum.
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: