Vuoi reagire a questo messaggio? Crea un account in pochi click o accedi per continuare.



 
PortaliIndiceGalleriaUltime immaginiCercaRegistratiAccedi

 

 Një shpërthim tjeter i fuqishëm diellor rrit rreziqet për telekomunikacionet

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO


Maschio Join date : 28.06.09
Age : 32
Location : elbasan

Një shpërthim tjeter i fuqishëm diellor rrit rreziqet për telekomunikacionet  Empty
MessaggioTitolo: Një shpërthim tjeter i fuqishëm diellor rrit rreziqet për telekomunikacionet    Një shpërthim tjeter i fuqishëm diellor rrit rreziqet për telekomunikacionet  EmptySab Ago 13, 2011 10:19 pm

Një shpërthim tjeter i fuqishëm diellor rrit rreziqet për telekomunikacionet  1312914544874_sole1


Një stuhi magnetike do arrij në Tokë,pasi Dielli është kthyer në ditët e fundit,në një periudhë të aktivitetit të dendur. Një nga tre shfryerjet, u shfaq ditët e fundit,ku ai ka provokuar një shpërthim të dhunshëm ,por nuk e goditi drejtpërdrejt Tokën.

Megjithatë, sipas ekspertëve te observatorit të NASAas SDO (Solar Dynamics Observatory) një grup i dytë i grimcave të lëshuar nga shpërthimi njëjti do të nisen drejt Tokës në ditët e ardhshme dhe mund të shkaktojnë dëme në satelitët që janë në orbitë të lartë. Rrezatimi mund të shkaktojë probleme në telekomunikacion. Origjina e këtij shpërthimi të fuqishëm jane njollat diellore,te cilat konsiderohen nga më të dhunshmet e ciklit diellor, është treguar nga ekspertët me numrin 1263 dhe shpërthim që shkaktoi një pjesë e klasës X, i përkasin fenomeneve më të forta dhe më të rrezikshme për satelitët dhe komunikimin.

E pamundur në këtë moment, sipas ekspertëve,per te bërë parashikime në lidhje me rreziqet e mundshme. Përgjigje për këto efekte do te jepen pas 11 gushttit.
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Një shpërthim tjeter i fuqishëm diellor rrit rreziqet për telekomunikacionet
Torna in alto 
Pagina 1 di 1
 Argomenti simili
-
» Kometa Elenin po afrohet vrullshem ne sistemin tone Diellor
» Nje tjeter enigme per shkencen, kesaj radhe vjen nga Brazili

Permessi in questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum.
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: