PortaliIndiceGalleriaCercaRegistratiAccedi

Condividi
 

 Qyteti Petra në Jordani, një mrekulli..

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO

Maschio Join date : 28.06.09
Age : 28
Location : elbasan

Qyteti Petra në Jordani, një mrekulli..  Empty
MessaggioTitolo: Qyteti Petra në Jordani, një mrekulli..    Qyteti Petra në Jordani, një mrekulli..  EmptyVen Ago 19, 2011 11:27 pm

Për 600 vjet kishin menduar se kishin humbur gjurmët e qytetit Petra në mesin e shkretëtirave të Jordanisë, derisa një hulumtues zviceran, Johann Ludwig Burchardt kishte vendosur ta rizbulonte këtë qytet të lashtë.Ky hulumtues zviceran pasi kaloi një rrugë të ngushtë dhe të mundimshme nëpër malet e këtij vendi, në vitin 1812 arriti ta zbulojë qytetin Petra. Në këtë qytet ndodhet një tempull po me këtë emer i cili quhet edhe ‘thesare’. Qyteti Petra në Jordani, një mrekulli..  85363_293975_238514032854137_209139319124942_701742_101151_n


Tempulli Petra ndodhet në mesin e disa ndërtesave të stolisura dhe madhështore dhe në llojin e tij është i paparë. Qyteti në fjalë ndodhet 226 km. larg Amanit, kryeqytetit të Jordanisë dhe grekët atë e quanin ‘Petra’, që do të thotë ‘gurë’. Banorët e këtij qyteti janë të njohur si fisi ‘Nabt’. Kurse disa historianë janë të mendimit se fisi Nabt janë po ata ‘Banorët e Shpellës’ (Es’habi Kahf). Qyteti Petra ndodhet në një luginë të thellë 2000 m. dhe 1 km, me gjatësi prej 1 km..

Në dy pjesët e kësaj ngushtice ekzistojnë mbishkrime të lashta dhe në këtë luginë gjenden tempuj, ndërtesa, sallone dhe varreza që i takojnë kohërave të lashta. Në lartësitë e malit ‘Harun’ ndodhet edhe varri i Harunit, vëllait të hz. Musaut a.s.. Po ashtu në zemër të shkretëtirave të kuqe të rajonit ‘Petra’, në jug të Amanit ndodhet një shpellë, kurse brenda saj shihen tre varre, për të cilin supozohet se është po ajo shpella e ‘Banorëve të Shpellës’. Petra është ndërtuar në shekullin 6 p.e.s., pra në periudhën e sundimit të perandorisë iraniane.


Ky qytet është ndërtuar nga fisi Nabt. Ky fis ishte arab dhe anëtarët e tij merreshin me tregtimin e bimëve me aromë të këndshme. Vlen të theksohet se qytetin Petra grekët e pushtuan 60 vjet pas lindjes së Mesihut a.s.. Në mes të këtij qyteti janë gdhendur edhe amfiteatri me stil greko-romak, i cili ka kapacitetin e 400 personave.

_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Qyteti Petra në Jordani, një mrekulli..
Torna in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: