PortaliIndiceGalleriaCercaRegistratiAccedi

Condividi
 

 Sateliti ROSAT ra në Tokë

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO

Maschio Join date : 28.06.09
Age : 28
Location : elbasan

Sateliti ROSAT ra në Tokë Empty
MessaggioTitolo: Sateliti ROSAT ra në Tokë   Sateliti ROSAT ra në Tokë EmptyLun Ott 24, 2011 7:41 pm

Sateliti jofunksional gjerman ROSAT, i rëndë 2.7 tonë, ka rënë mbrëmë në Tokë, por zyrtarët ende nuk dinë se ku kanë rënë copët e tij. Sateliti gjerman, i vjetër 21 vjet, ka hyrë në atmosferën e Tokës ndërmjet orës 2 e 45 dhe 3 e 15 minuta të mëngjesit të sotëm sipas kohës sonë.

“Momentalisht nuk kemi informata që pjesët e satelitit kanë rënë në sipërfaqe tokësre”, thuhet në njoftimin e Qendrës gjermane të aviacionit.

Disa orë para rënies së këtij sateliti, nga qendra gjermane kanë njoftuar se pjesët e satelitit nuk do të godasin Evropën, Afrikën dhe Australinë. Shkencëtarët kanë vlerësuar se mund të bie në dy qytete milionëshe kineze Çongkving dhe Çengdu, mirëpo nga atje nuk ka pasur kurrfarë raportimesh për copa të rëna të satelitit. Vlerësohet se copët kanë rënë diku ndërmjet Oqeanit Indian dhe Mjanmarit.


_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Sateliti ROSAT ra në Tokë
Torna in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: