PortaliIndiceGalleriaCercaRegistratiAccedi

Condividi
 

 Në maje të pemës ndodhet një...

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO

Maschio Join date : 28.06.09
Age : 28
Location : elbasan

Në maje të pemës ndodhet një...  Empty
MessaggioTitolo: Në maje të pemës ndodhet një...    Në maje të pemës ndodhet një...  EmptySab Dic 24, 2011 12:12 pm

Në maje të pemës ndodhet një...  Images


Me një moshë rreth 1000 vjeçarë, kjo pemë-kishë është më e vjetra në gjithë Francën. Ajo i ka bërë ballë edhe luftrave, Napoleonit dhe sëmundjeve të ndryshme.

Pema-kishë është kthyer ne një monument te çmuar historik, por edhe ne një vend pelegrinazhi. Ne vitin 1600, edhe pse ajo është goditur nga një rrufe e fuqishme, nuk ka lëvizur nga vendi. Banoret e zonës e quajnë si mrekulli!

Pak kohe pas kësaj anekdote, brenda saj është ndërtuar një vend i shenjte, me shkalle qe rrethojnë gjithë pemën, për te arritur ne maje tek dy dhoma ne te cilën ndodhen objekte fetare. Pelegrinët mund te shkojnë atje një here ne vit, ne datën 15 gusht.

_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Në maje të pemës ndodhet një...
Torna in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: