PortaliIndiceGalleriaCercaRegistratiAccedi

Condividi
 

 Rreziku nga pijet energjike

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO

Maschio Join date : 28.06.09
Age : 28
Location : elbasan

Rreziku nga pijet energjike Empty
MessaggioTitolo: Rreziku nga pijet energjike   Rreziku nga pijet energjike EmptyDom Giu 24, 2012 6:44 pm


Mjekët paralajmërojnë se fëmijëve nuk duhet ofruar të konsumojnë pijet energjike, ngase përmbajnë kafeinë dhe stimulues të tjerë, e që fëmijët nuk kanë nevojë për gjëra të tilla, që po ashtu mund të çrregullojnë të rrahurat e zemrës dhe të shkaktojnë probleme shëndetësore.

Pijet energjike përmbajnë vitamina, si dhe disa ekstrakte për të cilat organizmi i tyre nuk ka nevojë, sepse është në zhvillim e sipër. Në fillim të këtij viti në revistën “Pediatric” ishte botuar edhe një raport në të cilin pediatrit paralajmërojnë se pijet energjetike mund të shkaktojnë sulme, probleme me veshkë dhe dëmtimin e mëlçisë te fëmijët. Edhe pse rate të tilla janë të rralla, mjekët paralajmërojnë se rreziku ekziston.

Mjekët theksojnë se për fëmijët më i shëndetshmi është uji, e nëse fëmija juaj merret në mënyrë intensive me sport, do të ishte mirë të konsumojë pije sportive, ngase përmbajnë sheqer. Nëse fëmija nuk merret me aktivitete sportive, do të ishte mirë të shmangë pijet sportive dhe energjike, ngase do të mund të shtojë në peshë.
_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Rreziku nga pijet energjike
Torna in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: