PortaliIndiceGalleriaCercaRegistratiAccedi

Condividi
 

 DART, dora robotike qe shkruan ne kompjuter

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO

Maschio Join date : 28.06.09
Age : 28
Location : elbasan

DART, dora robotike qe shkruan ne kompjuter Empty
MessaggioTitolo: DART, dora robotike qe shkruan ne kompjuter   DART, dora robotike qe shkruan ne kompjuter EmptySab Mar 26, 2011 12:33 am

DART, dora robotike qe shkruan ne kompjuter Images


Eshte e afte te shtyp rreth 20 fjale ne minute me ane te tastieres apo ekranit te kompjuterit tuaj.

Behet fjale per mini robotin me te ri, te ndertuar ne formen e dores humane. Ai ngjason me versionin hi-tech te dores se famshme te serialit televiziv “Familja Adams”, por mund te jete shume e dobishme, sidomos per personat me aftesi te kufizuara qe nuk mund te perdorin dot nje kompjuter apo te kryejne veprime te tjera manuale.

Kjo eshte dora robotike, nje prototip gaktilografist per momentin, por me perspektiven per te gjetur nje perdorim edhe me te gjere ne te ardhmen. Kjo dore e pajisur me muskuj eshte projektuar nga Instituti i Teknologjise se Larte ne Virginia dhe eshte programuar ne menyre te tille per te shkruar tekste ne kompjuter nen udheheqjen e komandave zanore.

Dora e krijuar nga Shashank Priya dhe Nicholas Thayer u be publike nga revista Smart Materials and Structures. Kjo dore eshte e veshur me lekure artificiale, e cila i mundeson te funksionoje me se mire edhe ne ekranin kompjuterik dhe mendohet qe ne te ardhmen t'u ngjitet roboteve humanoid qe aktualisht po zhvillohen e perpunohen per t’u aftesuar qe te kujdesen per te moshuarit, duke u komanduar me ane tingujve zanore.

_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
DART, dora robotike qe shkruan ne kompjuter
Torna in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: