PortaliIndiceGalleriaCercaRegistratiAccedi

Condividi
 

 Ishulli Pontine,lind muzeu i pare arkeologjik nenujor

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO

Maschio Join date : 28.06.09
Age : 28
Location : elbasan

Ishulli Pontine,lind muzeu i pare arkeologjik nenujor  Empty
MessaggioTitolo: Ishulli Pontine,lind muzeu i pare arkeologjik nenujor    Ishulli Pontine,lind muzeu i pare arkeologjik nenujor  EmptyGio Mag 26, 2011 3:21 pm

Ishulli Pontine,lind muzeu i pare arkeologjik nenujor  Images4


Zbuluar në vitin 2009 në ujërat Ventotene në një thellësi prej 150 metrash,relikat antike dukeshin te destinuar per një spektal te mahnitshem vetëm për peshqit.

Perkundrazi relikat antike romane,qe mbanin moshen e perandorise romake ,ishin nje ngarkesë e paprekur ku me mijëra amfora të lashta, por te pademtuara për shkak të thellësise në të cilën anija gjendej,është gati të bëhet i pari shembull i një muzeu të arkeologjisë nënujore.

Një kamera e veçantë e mbështjellë në një kapsulë transparente do të instalohet për herë të parë ne ishullin Pontine në Itali për të vizituar monumentet arkeologjik në kohë reale dhe per nje monitorimin te vazhdueshm te mjedisit dhe rezervave detare ..
Sistemi do të jetë i lidhur me boten me një site ne faqet e internetit duke transmetuar drejtpërdrejtë imazhet në kohë reale nga Muzeu i ishullit.

Amforat i takojn një anijeje tregtare,qe nuk është e vetmja në thellësitë e Ventotene,sepse jane edhe katër anije të tjera qe shtrihen në shtratin e detit dhe të tregojnë se në kohën e Perandorisë Romake,ishulli ishte një udhëkryq i rëndësishëm për tregtinë.

Puna per instaimin e kamerave nenujore,sistemimin e territorit nenujor ku gjenden reliket antike,do të fillojë në muajin korrik dhe çdo gjë do të jetë gati për 20 shtator 2011, dita kur italianet festojnë Santa Candida, shenjtin mbrojtës të ishullit.

_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Ishulli Pontine,lind muzeu i pare arkeologjik nenujor
Torna in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: