PortaliIndiceGalleriaCercaRegistratiAccedi

Condividi
 

 Merimagat dhe enigma e dekoreve ne rrjetat e tyre

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO

Maschio Join date : 28.06.09
Age : 28
Location : elbasan

Merimagat dhe enigma e dekoreve ne rrjetat e tyre Empty
MessaggioTitolo: Merimagat dhe enigma e dekoreve ne rrjetat e tyre   Merimagat dhe enigma e dekoreve ne rrjetat e tyre EmptyVen Mag 27, 2011 9:13 pm

Merimagat dhe enigma e dekoreve ne rrjetat e tyre _52933655_argiopesector_irregular_northafricaGershetimi dhe zbukurimi i fijeve te rrjetes nga disa lloi specifike merimangash,janë një dukuri e çuditshme,por dhe nje habi mbasi deri para pak kohesh aresyet ishn te pa qarta.

Tani ne një studim të bërë nga studiuesit në Australi,thotë se krijesat e përdorin gershetimin e rrjetes për ta mbrojtur ate nga nga dëmtimi.

Një ekip studimor ka bërë një zbulim në një specie merimange dhe sugjerojne se përdorimi i ''taktikave''zbukuruese ne rrjeten e tyre behet me qellim qe merimaga ta beje ate me të dukshme për insektet dhe kafshet e medha që mund të kalojnë aty rastësisht dhe te ulin rrezikun e demtimit te saj.

Gjetjet janë botuar në revistën ''Sjellja Ekologjike dhe Sociobiology''.

"Kur kam filluar të studioje këtë sjellje,-thote Dr Andre Walter nga Universiteti i Melburnit në Australi.,nuk kisha asnjë ide se vete rrjeta ishte një zonë e ndërlikuar ku rreziku per te ishte i madh,si nga insektet qe mund te ngeleshin brenda,po ashtu dhe per ato kafshe qe mund ta shkaterronin rrjeten

"Debati për funksionin e ketyre rrjetave me dekore, ka zgjatur për më shumë se 100 vjet dhe është ende shumë e diskutueshme."

Studimi i mëhershëm ka treguar se rrjetat e dekoruara priren të zgjaten më shumë se ato të padekoruarat. Por Dr Walter ka kërkuar për të gjetur nëse ky funksion mbrojtës ishte ajo qe motivon merimagat të tjerrin zbukurimet e rrjetave te tyre..?

Ai ngriti korniza plastike në laboratorin e tij, dhe la një grup merimagash Argiope keyserlingi për të ndërtuar rrjetat e tyre në kuadër të studimit. Pasi ato e mbaruan endjen e rrjetes, ekipi kryeu disa dëme të kontrolluara mbi to.

Studimet kanë sugjeruar se zbukurimet ne rrjeta tërheqin prene e tyre,mbasi zbukurimi e bënë merimagen më të dukshme për grabitqarët, kështu që shkencëtarët mendojnë se mjedisi ndikon tek një merimangë per dekorin e rrjetes se saj.

"Dekoret ne rrjeta janë për të paralajmëruar se është diçka e rrezikeshme para cdo gjallese që e sheh.

"Dekorata ne forma kryqi nga merimagen Argiope keyserlingi eshte nje habi per gjithe shkencetaret,sepse te jep idene se kemi te bejme me nje gjallese me nivel intelekti te caktuar,gje qe nuk eshte e vertete,mbasi ato jane pjese e reflekseve te kushtezuara nga mjedisi rrethues.


_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Merimagat dhe enigma e dekoreve ne rrjetat e tyre
Torna in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: