PortaliIndiceGalleriaCercaRegistratiAccedi

Condividi
 

  Ura me e gjate ne bote...

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO

Maschio Join date : 28.06.09
Age : 28
Location : elbasan

 Ura me e gjate ne bote... Empty
MessaggioTitolo: Ura me e gjate ne bote...    Ura me e gjate ne bote... EmptyVen Giu 03, 2011 1:03 pm

 Ura me e gjate ne bote... The-longest-bridge-in-the-world-in-china-connects-the-Qingdao-city-in-Shandong-Province-east-China-with-districts-Huangdao


Përveç që ka popullsinë më të madhe në botë, Kina tani fiton titullin e ures me te gjatë në botë,uren Qingdao Haiwan

Ura ndodhet në Kinën Perëndimore dhe është e gjatë 41.58 kilometra. Ajo Kalon nëpër Jiaozhou Bay, duke lidhur pothuajse gjithë qytetin me distriktin e Huangdao.Ura filloi punimet në vitin 2007, dhe mori 4 vjet kohe për tu ndërtuar (nje peruidhe kohore jashtëzakonisht e shpejtë,krahasuar me standardet e ndërtimit amerikan), dhe kosto rreth 8.700.000.000 dollare. Projektuar nga Grupi Gausu Shandong dhe ndërtuar nga rreth 10.000 punëtorë,

Nga 30 qershori ura do të jetë e hapur dhe 8 milionë banorë do të bëjnë 30 kilometra me pak, duke kursyer nga koha e tyre 20 minuta.
_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Ura me e gjate ne bote...
Torna in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: