PortaliIndiceGalleriaCercaRegistratiAccedi

Condividi
 

 Dielli po zgjohet,le te presim pasojat ne te ardhmen

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO

Maschio Join date : 28.06.09
Age : 28
Location : elbasan

Dielli po zgjohet,le te presim pasojat ne te ardhmen Empty
MessaggioTitolo: Dielli po zgjohet,le te presim pasojat ne te ardhmen   Dielli po zgjohet,le te presim pasojat ne te ardhmen EmptyVen Giu 10, 2011 11:47 am

Një pamje e jashtëzakonshme u rregjistrua nga teleskopët ne te gjithë boten, në orët e hershme të 7 qershorit, një shpërthim gjigant diellor shkaktoi lirimin e një mase të madhe të grimcave energjike,qe u hodhën në hapësirë ​​për më shumë se një milion kilometra .

Daniel Goddard,i Space Pendick Center, e përshkruan ngjarjen si "një burim plazme qe eshtë gjuajtur në hapësirë ​​nga Dielli,e cila u shpërnda dhe ra perseri në sipërfaqe diellore." Karakteristikat e pazakonshme te një shpërthimi diellor,u zbuluan nga një observator hapësire te ​​NASA-s ( Solar Dynamics Observatory - SDO).

Ky shperthim ka shkaktuar një stuhi gjeomagnetike që mund të pengojë aktivitetet e satelitëve të telekomunikacionit dhe rrjetet e energjisë elektrike në Tokë.

Dhe "që nga viti 2006 deklarohet se nuk ka pasur shpërthime diellore të ngjashme në intensitet,kjo sipas Agjensise Kombëtare Amerikane të Meteorologjise (NWS). "Dielli kishte një skuqje të siperfaqes me intensitet të mesëm (M-2), më 7 qershor me një derdhje masive te kurorës (CME) absolutisht spektakolare," tha Le Matin i Solar Dynamics Observatory NASA.

"Reja e madhe e grimcave është shperndare shpejt ne hapsire dhe më pas ajo ra duke mbuluar një zonë që përfaqëson rreth gjysmën e sipërfaqes diellore," thoshte deklarata.

Efektet e saj në tokë duhet të jetë "relativisht te dobta", sipas NASA-s. Por stuhia gjeomagnetike, përveç çrregullimeve në satelitët GPS dhe rrjetet e energjisë elektrike në Tokë, mund të kërkojë ndryshimin e linjave ajrore ne rrugën e tyre në rajonet polare.

_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Dielli po zgjohet,le te presim pasojat ne te ardhmen
Torna in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: