PortaliIndiceGalleriaCercaRegistratiAccedi

Condividi
 

  Fiset e Veriut

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO

Maschio Join date : 28.06.09
Age : 28
Location : elbasan

	 Fiset e Veriut Empty
MessaggioTitolo: Fiset e Veriut   	 Fiset e Veriut EmptySab Giu 11, 2011 10:11 am

1 MIRDITA KATOLIKE, E CILA ME SUKSES RUAJTI BASHKIMIN DHE AUTONOMIN, DHE FAMILJEN SUNDUESE PERGJAT PUSHTIMIT TURK, I VETMI FIS QE NUK ESHTE I PERZIER ME MYSLYMAN. AI NDAHET NE PES BAJRAQE -OROSHI, SPACI, KUSHNENI, FANDI DHE DIBRA. BAJRAKTARET E SAJ SUNDUAN GJITHASHTU KTHELEN - E NDAR NE TRE BAJRAQET E KTHELES, SELATI, DHE PERLATI-ZADRIMA, DHE MALET E LEZHES

2 MI SHKODRA OSE MALSIA E MADHE, GRUP ME 5 FISE KRISTJANE -HOTI, GRUDA, TE ANEKSUARA NGA MALI I ZI NE 1913, KASTRATI, SHKRELI, DHE KELMENDI- KY I FUNDIT I NENNDAR NE 4 BAJRAQE, I SELCES, VUKLIT, BOGES, DHE NIKSHIT.DUKE QEN AFER SHKODRES , E CILA ME 1832 U BE QENDER E AUTORITETIT TURK NE VERI , KETO FISE ISHIN TE DETYRUARA TE PAGUANIN PAK TAKS.
KUR NE 1856 MUSTAFA PASHA U DERGUA ME NJE USHTRI NE SHKODER NE LIDHJE ME DISKUTIMET SEMINARE JEZUITE , AI U DHA TE DREJT MALSORVE TE MERNIN PJES NE KESHILLIN (XHIBAL) SECILI FIS PERFAQSOHEJ NGA NJE NJERI.

3 RAJONI I POSTRIPES, E BANUAR NGA MAZREKU, TEMALI, DRISHTI, SHLAKU, DHE DUSHMANI, SI DHE DISA BAJRAQE,GJITHASHTU DHE KJO ZON PASI ISHTE AFER SHKODRES ISH E DETYRUAR TE PAGUANTE ATRIBIM. DIKUR KJO ZON KISHTE PESHKOP POR ME VON U LA PA PRIFTERINJ DHE SOT TE GJITH JAN MYSLYMAN.

4 MALESIA E LEZHES, MALET NE LINDJE TE LEZHES, E BANUAR NGA KATER FISE TE VOGLA KATOLIKE- BULJERI, MANATIA,KRYEZEZ, DHE VELIJA.

5PULATI I POSHTEM I BANUAR NGA KATOLIKET -KIRI, PLANI, MGULA, DHE GJONI, SECILI FIS ME NGA NJE BAJRAK.

6 PULATI I SIPERM, I BANUAR NGA KATOLIKET -SHALA, SHOSHI, NIKAJ, MERTURI, DHE TOPLANA, FISE KETO TE NENDARA NE DISA BAJRAQE. KETO FISE RUAJTEN PAVARSI TE PLOT, DHE KURR NUK PAGUAN ATRIBUT (TAKS) PER TURQIN, TOPLANI KA FAMEN PER VRASJE HAKMARRJESH , ME TE MADHEN NE FISET KATOLIKE, NIKAJ KA QEN NJOHUR PER VJEDHJE. BANORET E PULATIT, POSTRIPES, DHE PUKES (PUBLICA LATINISHT), NJIHEN SI DUKAGJINI, POR FAMILJA DUKAGJINI S KA SUNDUAR VETEM KETO FISE POR GJITH SHQIPERIN E VERIUT, KANUNI I TIJ ESHTE PRANUAR NGA TE GJITHA FISET MALESORTE, DHE ZBATOHEJ NGA SKENDERBEU NE ZONAT NEN SHPATEN E TIJ.

7 FISI I PUKES NE JUG TE DRINIT , E NDAR NE 7 BAJRAQE - PUKA, QERRETI, KOMAIN, , DUSHAJ, KIRI, BERISHA DHE MERTURI-GURIT, DHE KABASHI. FISI I PUKES ESHT PJESERISHT KATOLIK DHE MYSLYMAN. GJAT KOHEVE TE FUNDIT KETO FISE ADMINISTROHEN NGA NJE KAJMAKAN TURK, POR AI ESHT VEC NJE SPEKTATOR DHE ATO RUAJN PAVARSI TE PLOT.

8 NE LIDJE TE PULATIT DHE PERRETH QYTETIT TE GJAKOVES JAN TRE FISET E MEDHA TE KRASNIQIT, TROPOJES DHE GASHIT, DHE NE JUG TE TYRE HASI POTHUAJSE I GJITH MYSLYMAN. KETO FISE NJIHEN SI MALESIA E GJAKOVES , DHE KISHIN NJE PERFAQSUES NE GJAKOVE POR NUK PAGONIN TAKS PER TURQIN.

9 NE JUG TE HASIT PRAPA DRINIT TE BARDH ESHTE FISI I NJOHUR PER LUFTETAR DHE I PAVARUR I LJUMES.

10 POSHT LJUMES SHTRIHEN FISET , MALI I ZI, DHE LURIA MYSYLMANE -TIGRAT E DIBRES , DHE TMERRI I SLLAVEVE NE FUSHEN NE LINDJE. ATOA KURR SE NJOJTEN SUNDIMIN TURK VEC SE I QUANIN ATA ALEAT KUNDER SLLAVEVE.
NE PERENDIM SHTRIHET MATI I NDAR NE KATE RAJONE, SECILI I UDHEHEQUR NGA NJE BAJRAKTAR, NGA KETA ME I NJOHURI, FAMILJA ZOGOOLI QE NXORRI FIGUREN ME TE NDRITUR SHQIPTARE TE SHEK 20.

_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Fiset e Veriut
Torna in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: Dedikuar Shqiperise-
Vai verso: