PortaliIndiceFAQCalendarioGalleriaCercaLista utentiRegistratiAccedi

Condividi
 

 Mentaliteti Shqipetar

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO

Maschio Join date : 28.06.09
Age : 28
Location : elbasan

Mentaliteti Shqipetar   Empty
MessaggioTitolo: Mentaliteti Shqipetar    Mentaliteti Shqipetar   EmptySab Giu 11, 2011 10:29 am

Me duket mentaliteti shqiptar ka rene në një rrjete merimange dhe nuk di si të dale. Ka një konfuzion total mbi çeshtjen e zgjedhjes së një shembulli dhe ideje. E bukura josh gjithkënd dhe të rinjte janë ata që e duan menjehere ate që shikojne si të bukur.

E gjithe shoqeria dhe rinia shqiptare vuajne nga pamundesia të kene ate që shikojne në televizionet shqiptare e boterore. Për të rinjte gjendet një justifikim sepse janë akoma të papjekur (shto që mungon edukimi dhe sistemi arsimor i denjë). Por kur sillen njësoj edhe “të rriturit”, veçanërisht tek kategoria e “politikanëve” që japin shembullin më të keq të papjekurisë dhe adoleshencës së vonuar.

Imitohet Evropa dhe Amerika nen masken e lirise totale. Pjekuria dhe morali i dobet tek shumica e ketyre 40 vjetarëve të sotem është e dukshme. Janë akoma konfuzë në zgjedhjen dhe marrjen e mendimeve dhe mendojne se të jetosh mire, do të thote të jetosh me rroba firmato, dhe të ndjekesh moden do të thote të jesh një njeri i emancipuar.

Sa here kemi degjuar të flitet për një vajze që ndjek moden dhe shetit në maje të takave dhe me floket perfekte në çdo ore të dites, t’i jepet titulli si e emancipuar (e kundërta në kohen e komunizmit) automatikisht pa njohur mendimet e saj!?!?!? Një lloj hakmarrjeje për periudhën e komunizmit me shprese se keshtu fitojme lirine e ndaluar? Nuk është kuptuar akoma se cila liri e vërtetë ishte e ndaluar!!!

Kjo lloj “hakmarrjeje” po pengon krijimin e një mentaliteti të shendoshe në shoqerine shqiptare dhe veçanërisht në shtresen e politikaneve. Madje është përhapur sidomos tek të gjithe ata që punojne në televizione. Mania për t’u dukur, veshur njeri më bukur se tjetri, po krijon fenomenin e politikan-artist Hollivudi-shqiptar.

_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Torna in alto Andare in basso
Visualizza il profilo http://universal.lovelyforum.net
 
Mentaliteti Shqipetar
Torna in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: Rinia Shqiptare-
Vai verso: