PortaliIndiceGalleriaCercaRegistratiAccedi

Condividi
 

 Disa prova te reja per prejardhjen e jetes ne Toke

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO

Maschio Join date : 28.06.09
Age : 28
Location : elbasan

Disa prova te reja per prejardhjen e jetes ne Toke Empty
MessaggioTitolo: Disa prova te reja per prejardhjen e jetes ne Toke   Disa prova te reja per prejardhjen e jetes ne Toke EmptyDom Giu 12, 2011 5:14 pm

Disa prova te reja per prejardhjen e jetes ne Toke Part1_07_02aDuket si një skenar i filmave fantashkencë, por është i vërtetë. Shkencëtarët nga Kanadaja kanë bërë një zbulim sensacional mbi sipërfaqen e një meteori: të dhëna për jetën në tokë.

Në dimrin e vitit 2000, në tokë ranë copa deri në katër metër të një asteroidi. Një banor arriti të ruante një copë rreth 500 gram dhe e vendosi atë në frigorifer përpara se ta shiste për 850 mijë dollarë kanadezë për një institut shkencor në Kanada.

Tani shkencëtarët kanë gjetur mbi sipërfaqen e formacionit shkëmbor jashtëtokësor aminoacide dhe acide monokarbon- të dyja forma të rëndësishme të evolucionit.

Me këtë zbulim mbështetet teoria se format jetësore që njohim në tokë e kanë origjinën në hapësirë.

Shkencëtarët thonë se një meteor do jetë rrëzuar para miliona viteve në tokë duke mundësuar jetën. Për më tepër, shkencëtarët thonë se kanë gjetur tregues të rëndësishëm për gjurmë uji.

_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Disa prova te reja per prejardhjen e jetes ne Toke
Torna in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: