PortaliIndiceGalleriaCercaRegistratiAccedi

Condividi
 

 Alo... per here te pare nga nje celular

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO

Maschio Join date : 28.06.09
Age : 28
Location : elbasan

Alo... per here te pare nga nje celular Empty
MessaggioTitolo: Alo... per here te pare nga nje celular   Alo... per here te pare nga nje celular EmptyVen Lug 01, 2011 9:24 amhttp://www.infoalbania.org/thumbnail.php?file=martin_cooper_982823265.jpg&size=article_mediumAskujt si kujtohet se cila ka qene telefonata e tij e pare me ane te nje telefoni celular.Por mund te mesoni se cila ka qene telefonata e pare ne rang boteror.

38 vjet me pare, me 3 prill, 1973, Martin Cooper, punonjes ne Sony Ericsson, beri thirrjen e pare te historise me nje telefon dore.

I quajtur Dyna Tac, me shume se nje telefon, ishte nje mjet komunikimi qe peshonte me shume se nje kile e gjysem dhe me nje kosto prej 4.000 dollaresh, ne ate kohe.

Cooper-i nga nje rruge ne Manhatan, i shoqeruar edhe nga habia e kalimtarev, i telefonoi Joel Engel-it, kreut te kompanise konkurrente, Bell.

Thirrje Cooperit eshte paraprire nga telefonata te tjera te meparshme te kryera me ane te disa pajisjes automjetesh, te shtrenjta. Por ideja e Cooper-it, ishte dicka e ndryshme dhe kishte te bente me nje telefon personal, te pavarur nga nje vend fizik fiks.

Ne fakt, telefoni celular, pergjate koheve ka ndryshuar edhe disa paradigma te komunikimit. Keshtu "Alo, kush eshte duke folur?" ose “Alo, si je?” eshte zevendesuar me "Alo, ku je?".

Ne fund te 2010-tes, numerohen me shume se 5 miliard perdorues aktiv te celulareve,kurse deri ne ditet e sotme ky numer eshte perseri me i rritur per shkakt te futjes ne perdrim te markave me teknologji te avancuar.

_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Alo... per here te pare nga nje celular
Torna in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: