Vuoi reagire a questo messaggio? Crea un account in pochi click o accedi per continuare.



 
PortaliIndiceGalleriaUltime immaginiCercaRegistratiAccedi

 

 Ja fotografia që u shit për 4.3 milionë dollar…

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO


Maschio Join date : 28.06.09
Age : 32
Location : elbasan

Ja fotografia që u shit për 4.3 milionë dollar… Empty
MessaggioTitolo: Ja fotografia që u shit për 4.3 milionë dollar…   Ja fotografia që u shit për 4.3 milionë dollar… EmptyVen Dic 02, 2011 8:15 pm

Ja fotografia që u shit për 4.3 milionë dollar… Fotografia-300x175

Fotografia e artistit gjerman Andreas Gursky është foto që është shitur më shtrenjtë në historinë e njerëzimit. Ai me siguri as që ka ëndërruar se do të pasurohet duke fotografuar një lumë më 1999 kur edhe shkrepi këtë fotografiqë u shit për plot 4.3 milionë dollarë.
Fotoja është një kompozicion simetrik i linjave horizontale në dy ngjyra, në të cilat paraqiten brigjet e lumit Rhein. Për më shumë, në mënyrë digjitale ai fshiu nga fotografia njerëzit duke shëtitur, çiklistët dhe ndërtesat përreth.
Fotografinë me titullin “Rhein II” e ofroi për shitje në shtëpinë e ankandeve “Christie’s” në New York. Fotografia u shit për 4.3 milionë dollarë dhe kështu “Rhein II” u bë fotografia më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë.Zyrtarët e shtëpisë së ankandeve thonë se fotografia shpreh mendimin dramatik dhe të thellë të ekzistencës së njerëzimit, por edhe raportin e njeriut ndaj natyrës në shekullin XXI.Megjithatë ata nuk e bënë public emrin e blerësit.
Fotografia më e shtrenjtë deri më tash ka qenë “Untitled” të cilën e bëri fotografi amerikan Ciny Sherman më 1981 e cila ishte shitur në maj të këtij viti për 3.89 milionë dollarë.
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Ja fotografia që u shit për 4.3 milionë dollar…
Torna in alto 
Pagina 1 di 1
 Argomenti simili
-
» Zbulohet Karkalec 515 milionë vjeçar me 16.ooo sy

Permessi in questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum.
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: