Vuoi reagire a questo messaggio? Crea un account in pochi click o accedi per continuare.



 
PortaliIndiceGalleriaUltime immaginiCercaRegistratiAccedi

 

 Zbulohet egzoplaneti i ri pak më i madh se Toka

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO


Maschio Join date : 28.06.09
Age : 32
Location : elbasan

Zbulohet egzoplaneti i ri pak më i madh se Toka Empty
MessaggioTitolo: Zbulohet egzoplaneti i ri pak më i madh se Toka   Zbulohet egzoplaneti i ri pak më i madh se Toka EmptyVen Dic 02, 2011 8:15 pm

Zbulohet egzoplaneti i ri pak më i madh se Toka F.1201221947761_210

Planeti i porsazbuluar, Kepler 21b ka madhësinë gati sa dhe planeti Tokë nga e i cili është i larguar rreth 352 vjet drite.

Në opservatorin optik astronomik Nacional në Tuscon, Arizona, i cili edhe e zbuloi këtë planet, theksojnë se masa e planetit Kepler 21b është rreth 10 herë më e madhe se ajo e planetit tonë, e rezja e tij është vetëm 1.6 herë më e madhe se ajo e Tokës.

Planeti i ri ka yllin i cili vetëm pak më i nxehtë dhe pak më i madh se Dielli i Tokës, edhe pse është dukshëm më i ri se Dielli ynë. Kepler 21b është tepër shumë afër yllit kështu që është tepër nxehtë për të pasur ujë të rrjedhshëm, që është gjëja më e rëndësishme për jetesë. Edhe pse planeti është i larguar 6 milion kilometra nga ylli nxehtësia e tij është 2,960 shkallë celsius, sipas matjeve shkencore. Toka është e larguar nga Dielli 150,000,000 kilometra.
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Zbulohet egzoplaneti i ri pak më i madh se Toka
Torna in alto 
Pagina 1 di 1
 Argomenti simili
-
» Zbulohet se edhe toka ka nje unaze
» Ja insekti me i madh se miu, qe ha karrota
» Volumi i trurit te nordikeve me i madh se ai i ekuatorialeve
» Toka ka pasur dy Hëna
» Toka po rritet me 7 mm ne vit ne Ekuador

Permessi in questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum.
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: