Vuoi reagire a questo messaggio? Crea un account in pochi click o accedi per continuare.



 
PortaliIndiceGalleriaUltime immaginiCercaRegistratiAccedi

 

 NASA: Një mijë asteroide kërcënojnë tokën

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO


Maschio Join date : 28.06.09
Age : 32
Location : elbasan

NASA: Një mijë asteroide kërcënojnë tokën Empty
MessaggioTitolo: NASA: Një mijë asteroide kërcënojnë tokën   NASA: Një mijë asteroide kërcënojnë tokën EmptyVen Dic 09, 2011 5:58 pm

NASA: Një mijë asteroide kërcënojnë tokën 09nasa_0912111255_1

Kongresi i SHBA-së udhëzoi NASA- n që të përcjellë të gjitha asteroidet që mund të jenë të rrezikshme për Tokën. Kështu është krijuar projekti "Mbrojtja". Duke përdorur teleskopin e mençur është llogaritur se në sistemin diellor gjenden rreth 20.000 komete dhe asteroide që janë me madhësi rreth 140 metra. Një trup i tillë qiellor mund të shkatërrojë një rajon të tërë, dhe në qoftë se ai do të godiste Tokën, dëmi do të ishte shumë më i madh.

NASA njoftoi se astronomët janë duke monitoruar në mënyrë specifike një objekt me madhësi prej 130 metra, i cili thuhet se në vitin 2048 mund të godasë Tokën. Por, edhe një asteroid dy herë më i madh se ai Apophis mund ta godasë tokën gjatë viteve 2036, 2037 dhe 2069.
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
NASA: Një mijë asteroide kërcënojnë tokën
Torna in alto 
Pagina 1 di 1
 Argomenti simili
-
»  800 mijë fëmijë drejt vdekjes.Afrika prag katastrofe
» NASA dhe sekreti i saj, për Engjëllin 200,000-vjeçar të fshehur për më shumë se 40-vjet.
» Astronomët e NASA-s zbulojnë një vrimë të zezë me depozita uji 140 trilion herë më shumë se oqeanet e tokës

Permessi in questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum.
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: