Vuoi reagire a questo messaggio? Crea un account in pochi click o accedi per continuare.



 
PortaliIndiceGalleriaUltime immaginiCercaRegistratiAccedi

 

 Zbulohet ylli me i ftohte

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO


Maschio Join date : 28.06.09
Age : 32
Location : elbasan

Zbulohet ylli me i ftohte Empty
MessaggioTitolo: Zbulohet ylli me i ftohte   Zbulohet ylli me i ftohte EmptyDom Mar 27, 2011 12:46 am


Astronomët pranë Universitetit në Havaje të udhëhequr nga Michael Liu kanë zbuluar yllin më të ftohtë që njeh njeriu. Temperatura e sipërfaqes së tij është 97 gradë Celsius, ndërsa ndodhet 75 vjet drite larg Tokës.
Yjet e tilla ‘të ftohta’ kanë përbërje kimike të yjeve, por masa e tyre nuk është mjaft e madhe për të krijuar presion të duhur të nevojshëm për të krijuar fuzionin nuklear në brendësinë e tyre. Ylli më i ftohtë zyrtarisht është quajtur CFBDSIR 1458 10b.
Ylli i porsazbuluar gjendet në çift me një tjetër yll të ftohtë, ndërsa janë zbuluar përmes teleskopit “Canada-France-Hawaii”, që gjendet në majën e malit Mauna Kea në Havaje.
Deri në zbulimin e CFBDSIR 1458 10b, ylli më i ftohtë i njohur kishte temperaturë sipërfaqësore prej 270 gradë Celsius.
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Zbulohet ylli me i ftohte
Torna in alto 
Pagina 1 di 1
 Argomenti simili
-
» Lind nje ylli i ri në Rrugën e Qumështit
» Zbulohet thesari i maharaxhahut
» Zbulohet ilaçi për leuçeminë.
» Kili, zbulohet kafka e nje mamuthi
» Zbulohet varka diellore e Faraonit

Permessi in questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum.
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: