Vuoi reagire a questo messaggio? Crea un account in pochi click o accedi per continuare.



 
PortaliIndiceGalleriaUltime immaginiCercaRegistratiAccedi

 

 Po rishfaqen kafshet e zhdukura

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO


Maschio Join date : 28.06.09
Age : 32
Location : elbasan

Po rishfaqen kafshet e zhdukura Empty
MessaggioTitolo: Po rishfaqen kafshet e zhdukura   Po rishfaqen kafshet e zhdukura EmptyGio Lug 28, 2011 8:00 pm

Po rishfaqen kafshet e zhdukura Okapi1



Raportet britanike po entuziazmojne së tepermi komunitetin shkencor,i cili konfirmon rishfaqjen e suksesëshme të disa racave të kafshëve te zhdukura vite e vite me pare,citon Daily Mail .

Sipas një studimi të cituar nga gazeta, rreth një e treta e specieve të gjithë gjitarëve shpallur te zhdukur po rishfaqen gjallë dhe mirë.

Rasti më i fundit ka të bëjë me rishfaqen e një lloj kushëriri te gjirafës që jetonte në Afrikën qendrore.E konsideruar e zhdukur për 80 vjet, kafsha eshte rishfaqur katër vjet më parë.Duket se ajo eshte më e ''turpshëme''nga parardhesi i saj qe u zhduk.

Raste të tjera kanë të bëjnë me shfaqen si ai i -Solenodontin kuban, -një lloj hundëgjati gjigand,-dhelpëra fluturues e Vanikoros ne Ishujt Solomon,- një lakuriq nate i rrallë, -miu i shkembijve,- një brejtësi vogël në Australi, dhe shume kafshe të tjera te rishfaqura.

Te gjitha keto kafshë kanë të përbashkët, me sa duket, mungesën e dëshirës për t'u vezhguar dhe trajtuar nga njeriu dhe shkencëtarët.
Asgjë nuk deklarohet nga komuniteti shkencor se cilët faktorë janë dominant në këtë ''ricelje'' të këtyre gjallesave të zhdukura....

Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Po rishfaqen kafshet e zhdukura
Torna in alto 
Pagina 1 di 1
 Argomenti simili
-
» Rishfaqen ethet e arit në SHBA

Permessi in questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum.
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: