Vuoi reagire a questo messaggio? Crea un account in pochi click o accedi per continuare.



 
PortaliIndiceGalleriaUltime immaginiCercaRegistratiAccedi

 

  Elefanti inteligjent që zgjidh probleme

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO


Maschio Join date : 28.06.09
Age : 32
Location : elbasan

 Elefanti inteligjent që zgjidh probleme Empty
MessaggioTitolo: Elefanti inteligjent që zgjidh probleme    Elefanti inteligjent që zgjidh probleme EmptyDom Ago 21, 2011 2:21 pm

 Elefanti inteligjent që zgjidh probleme Elefanti-kandula-duke-krijuar-shkalle


Të gjithë ata që mendojnë se kafshët nuk janë inteligjente, duhet të mendohen dy herë kur të shohin veprimet e elefantit 7 vjeç i ftuar nga kopshti zoologjik Smithsonian National Zoo në Uashington.

Kandula, është ky emri i elefantit i cili ka lënë pa mend kujdestarët i cili krijon shkallë për të arritur më shpejt tek ushqimi.

Por ky nuk është veprimi i vetëm që bën elefanti, pasi sipas kujdestarëve të tij Kandula tregon se është në gjendje të krijojë një problem si dhe ti gjejë zgjidhjen atij.

Një revolucion i vërtetë për studiuesit e kafshëve të cilët në revistën Plus One, shkruajnë: “Nëse mënyra e të vepruarit e Kandulës është vërtetë intuitive, kjo do të ishte një temë e rëndësishme për tu diskutuar. Edhe pse deri më tani arsyet e veprimeve të tilla mbeten deri më tani të panjohura, por sipas këtij studimi demonstrohet se elefantët janë në gjendje që të zgjidhin problemet”.
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Elefanti inteligjent që zgjidh probleme
Torna in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi in questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum.
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: