Vuoi reagire a questo messaggio? Crea un account in pochi click o accedi per continuare.



 
PortaliIndiceGalleriaUltime immaginiCercaRegistratiAccedi

 

 Termeti ne Japoni zhvendosi 24 m fundin e oqeanit

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO


Maschio Join date : 28.06.09
Age : 32
Location : elbasan

Termeti ne Japoni zhvendosi 24 m fundin e oqeanit Empty
MessaggioTitolo: Termeti ne Japoni zhvendosi 24 m fundin e oqeanit   Termeti ne Japoni zhvendosi 24 m fundin e oqeanit EmptySab Apr 09, 2011 8:40 am


Termeti ne Japoni zhvendosi 24 m fundin e oqeanit Images

Fundi i oqeanit Paqësor, në afërsi të epiqendrës së tërmetit shkatërrimter të 11 marsit që goditi Japoninë, është zhvendosur 24 metra, njoftuan sot përfaqësues zyrtarë japonezë.

''Sensorët kanë përcaktuar se një pjesë e fundit të oqeanit Paqësor është zhvendosur 24 metra në drejtimin jug-juglindje, në krahasim me pozicionin para tërmetit, që më pas shkaktoi cunami, i cili shkatërroi një pjesë të madhe të bregut verilindor të Japonisë'', thanë ata.

Kjo zhvendosje nënujore është mbi katër herë më e madhe se çdo zhvendosje e regjistruar në Tokë, ku një pjesë e gadishullit Oshika në prefekturën Mijagi u zhvendos 5,3 metra.

Instituti amerikan i Gjeologjisë, tha se ishulli më i madh japonez Honshu u zhvendos 2,4 metra nga tërmeti, që ishte më i fuqishmi që ka goditur
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Termeti ne Japoni zhvendosi 24 m fundin e oqeanit
Torna in alto 
Pagina 1 di 1
 Argomenti simili
-
» Një fluturake gjigante mbi Japoni

Permessi in questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum.
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: