PortaliIndiceGalleriaCercaRegistratiAccedi

Condividi
 

 Sfera misterioze guri ne Kosta Rika

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO

Maschio Join date : 28.06.09
Age : 28
Location : elbasan

Sfera misterioze guri ne Kosta Rika Empty
MessaggioTitolo: Sfera misterioze guri ne Kosta Rika   Sfera misterioze guri ne Kosta Rika EmptyVen Apr 22, 2011 7:55 am

Sfera misterioze guri ne Kosta Rika ARTICLE-STRANGE-MYSTERIOUS-STONE-SPHERES-OF-COSTA-RICA


Një nga misteret me te medha në arkeologji u zbuluan në deltën Diquis te lumit Térraba,ne Kosta Rika. Që nga viti 1930, qindra sfera guri janë të dokumentuara, që variojnë në madhësi nga disa centimetra në mbi dy metra në diametër.

Disa nga keto sfera peshojnë 16 ton. Pothuajse të gjithë ata janë pëbëra nga material granodiorite, një gur vullkanik shume i veshtire per tu punuar. Këto objekte nuk janë skulptura monoliti të bëra nga duart e njeriut.

Numri i sferave varion mbi 300. Ato të mëdhatë peshojnë shumë tonë. Sot, këto sfera dekoroj ndërtesa zyrtare të tilla si Asamblene Legislative, spitale dhe shkolla.Ato mund të gjenden në muzeume,por edhe ne shtëpitë dhe kopshtet e të pasurve dhe të fuqishmëve.

Gurët,sipas disa hipotezave mund të ketë ardhur nga shtrati i lumit Térraba, aty ku ishin transportuar dhe gdhendur prej proceseve natyrore nga burimet e materialit mëmë në malet Talamanca. Sferat te papërfunduar kurrë nuk u gjetën. Keto sfera monoliti te preferuara te Kosta Rikës,kane qenë më shumë se 50 kilometra larg karrieres nga delta ku u gjenden dhe pushonin këto mistere.

_________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Sfera misterioze guri ne Kosta Rika
Torna in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: