Vuoi reagire a questo messaggio? Crea un account in pochi click o accedi per continuare.



 
PortaliIndiceGalleriaUltime immaginiCercaRegistratiAccedi

 

 Besohet se eshte gjetur perfundimisht qyteti i humbur i Atlantides...

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO


Maschio Join date : 28.06.09
Age : 32
Location : elbasan

Besohet se eshte gjetur perfundimisht qyteti i humbur i Atlantides... Empty
MessaggioTitolo: Besohet se eshte gjetur perfundimisht qyteti i humbur i Atlantides...   Besohet se eshte gjetur perfundimisht qyteti i humbur i Atlantides... EmptyMar Lug 26, 2011 9:03 pm

Besohet se eshte gjetur perfundimisht qyteti i humbur i Atlantides... 110314-science-atlantis-1031a.grid-8x2

Ngjarje e fenomene nga bota jone...1

Mesazh estilen Today at 13:38

Ngjarje dhe fenomene....





Besohet se eshte gjetur perfundimisht qyteti i humbur i Atlantides...



Koncepti i një artisti tregon qytetin e Atlantides si ai ka qenë ndertuar në legjendë.


Te udhëhequr nga nje ekipi studiuesish,mund të jetë vendosur përfundimisht vendi i qytetit te humbur te Atlantides, metropoli legjendar,qe besohet si i mbytur nga një cunam mijëra vite më parë, në nje baltovine në jug të Spanjës.

"Kjo është fuqia e tsunamit," thote kreu studiues, Richard Freund,per Reuters.

"Eshtë kaq e vështirë për të kuptuar se si mund të fshihen nga faqja e dheut 60 milje territor në brendësi te ujit dhe kjo eshte pak per ate qe ka ndodhur ne fakt", tha Freund, profesori në Universitetin e Hartford i cili udhëhoqi një ekip ndërkombëtar për kërkimin e vendit te vërtetë të Atlantides.

Për të zgjidhur misterin e vjetër, ekipi analizoi imazhet satelitore të një qyteti të dyshuar te zhytur në veri të Cadiz,te Spanjë. Atje mendojne se aty ndodhet i varrosur në keneten e madhe te Parkut Ana Dona, sundimi i nje qyteti te lashte i njohur si Atlantida.

Ekipi i arkeologëve dhe gjeologëve në vitin 2009 dhe 2010 kane përdorur një kombinim te studimit te terrenit nepermjet radarit, hartes digjitale dhe teknologjise nënujore.

Freund thote se në Spanjën qendrore ndodhen një seri e çuditshme e "qyteteve te te humburve," keto te ndërtuara si një kopje te Atlantides 'ndoshta nga te shperngulurit e shpetuar,pas shkatërrimit të ngjarë të qytetit te Atlantides nga një cunami, kjo si nje prove per studimin e tyre- vazhdon ai.

Atlantidasit, banorët të cilët nuk vdiqen nga cunami, iken në brendësi të tokës dhe ndërtuan atje disa qytete të reja, shton Freund,kreu i i ekipit.

Përfundimet e ekipit janë të detajuara Temen "Gjetjen e Atlantides", në kanalin TV Channel Geographic Kombëtar spanjisht

Ndërsa është e vështirë të thuhet me siguri se vendi në Spanjë është Atlantida, Freund thote se "kthesa" eshtë gjetja e qyteteve te peraferta ne ngjashmeri,qe na bën të rrisimi besimin se baneasat e Atlantis u varrosen në baltë.

"Ne kemi gjetur diçka që askush tjetër nuk e ka parë kurrë më parë, e cila i jep një shtesë kredibiliteti, sidomos për arkeologjinë,që ka kuptim shumë më tepër," thote Freund.

Një grafik kompjuterik tregon unazat koncentrike që mund të kenë ekzistuar gjatë kulmit te lulezimit teAntlantides se lashtë ". Shkencëtarët kanë parë prova të strukturave të tilla zhytur nën baltovinen e madhe teParkun Ana Dona të Spanjës jugore.

Platoni filozof grek shkroi rreth Atlantides 2.600 vjet më parë, duke e përshkruar atë si "një ishull qe ndodhet në frontin e ngushtices që nga ju quhet Shtyllat e Herkulit",ose Ngushtica e Gjibraltarit që njohihej qe në antikitet.

Duke përdorur shkrimet e detajuara te Platonit per Atlantiden, si një hartë, kërkimet janë përqendruar në Mesdhe dhe ne Atlantiku, si vendet më të mira të mundshme për qytetin. Hulumtuesit kanë propozuar më parë se Atlantida ndodhej në ishullin grek të Santorinit , në ishullin italian të Sardenjës ose në Qipro .

Tsunamet në rajon janë të dokumentuara për shekuj, thotë Freund. Një nga më të medhejt ishte ai i raportuar që shkaterroi Lisbonën në nëntor 1755.

Debati nëse ka ekzistuar me të vërtetë Atlantida ne SHBA,ka zgjatur për mijëra vjet por ato "dialogje" Platoni i shuan ne shkrimet e tij rreth 360 pes,ku jep burimet historike të njohura si informacioni për qytetin mistik. Platoni thote se ishulli që ai e quajti Atlantid "në një ditë dhe natë të vetme ... u zhduk në thellësitë e detit."

Ekspertët japin planin e gërmimeve të mëtejshme për të studiuar në vendin ku ata besojnë se Atlantida është vendosur si dhe krahasimi qe duhet te bejne me "qytete" misterioze në qendër të Spanjës 150 milje larg nga Atlantida e supozuar, ku gjenden sot keto objekte.

Ky raport u përfshi si informacion nga Reuters dhe msnbc.com. "Gjetja e Atlantides", një dokumentar në lidhje me kërkimin për rrënojat e qytetit,do te jepet sonte kete te marte on air në TV National Geographic Channel...

Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Besohet se eshte gjetur perfundimisht qyteti i humbur i Atlantides...
Torna in alto 
Pagina 1 di 1
 Argomenti simili
-
» Cili Eshte Qyteti Me Romantik Per Ty
» Qyteti Petra në Jordani, një mrekulli..
» Qyteti lundrues rezistues ndaj kushteve atmosferike
» c'eshte dashuria?
» Perse dashuria eshte kaq e dhimbshme?

Permessi in questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum.
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: