Vuoi reagire a questo messaggio? Crea un account in pochi click o accedi per continuare.



 
PortaliIndiceGalleriaUltime immaginiCercaRegistratiAccedi

 

  Muzeu ''Sumaja'' ne Meksike..

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO


Maschio Join date : 28.06.09
Age : 32
Location : elbasan

 Muzeu ''Sumaja'' ne Meksike.. Empty
MessaggioTitolo: Muzeu ''Sumaja'' ne Meksike..    Muzeu ''Sumaja'' ne Meksike.. EmptyVen Mag 06, 2011 8:33 pm

 Muzeu ''Sumaja'' ne Meksike.. F75feb16-44d0-11e0-880c-a4badb54589c


Muzeu “Sumaja” i njeriut më të pasur në botë,meksikanit Karlos Slim prej 29 marsit 2011 është i hapur për publikun,që do të mund ta vizitoje pa pagesë,të shikoj ne ambjentet e tij më shume se 60 000 ekzpozime.

I vendosur në pjesën perëndimore të Meksikës, ndërtesa asimetrike eshte mbuluar me 17.000 pllaka hexagons te aluminit që reflektojnë dritë, muzeu mori ''Sumaja'' pasi gruaja e Slimovoj vdiq ne vitin 1999



Muzeu i ri përfshine gjithashtu objekte nga koha para ardhjes së spanjollëve, një koleksion i monedhave meksikane dhe dokumentet historike te Hernán Cortés dhe Kristofor Kolombit.

Asetet e Carlos Slim, i cili është shpallur per 2010-ten, njeriu më i pasur në botë,vlerësohen në më shumë se $ 53.000.000.000.Muze i ri, kap 17.000 metra katrore të hapësirës se ekspozitës.

Muzeu ka për qëllim që tu mundësoje meksikanëve që nuk mund të udhëtojnë ne per bote,per te pare veprat e artistëve më të medhej , tha Slim në një konferencë.

Në muzeun “Sumaja” janë të ekspozuara veprat e Van Gog, Rubens, El Greko, Mone, Dega dhe Dali. Këtu gjendet edhe përmbledhja më e madhe e Roden jashte Francës.
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Muzeu ''Sumaja'' ne Meksike..
Torna in alto 
Pagina 1 di 1
 Argomenti simili
-
» Ishulli Pontine,lind muzeu i pare arkeologjik nenujor

Permessi in questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum.
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: