Vuoi reagire a questo messaggio? Crea un account in pochi click o accedi per continuare.



 
PortaliIndiceGalleriaUltime immaginiCercaRegistratiAccedi

 

 Nje asteroid kalon prane Tokes neser me 27 qershor 2011

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO


Maschio Join date : 28.06.09
Age : 32
Location : elbasan

Nje asteroid kalon prane Tokes neser me 27 qershor 2011 Empty
MessaggioTitolo: Nje asteroid kalon prane Tokes neser me 27 qershor 2011   Nje asteroid kalon prane Tokes neser me 27 qershor 2011 EmptyDom Giu 26, 2011 12:16 pm

Nje asteroid kalon prane Tokes neser me 27 qershor 2011 Asteroide

Studiuesit e agjencisë amerikane të hapësirës janë duke ndjekur hap pas hapi trajektoren e Asteroidit i quajtur MD,i cili neser do te kaloi prane tokes në një "takim të ngushtë" me planetin tonë.

Sipas llogaritjeve të Zyrës Pranë-Earth Object Program at NASA, qendra kërkimore që kujdeset për monitorimin e asteroideve dhe kometave që mund të arrijnë Tokën, thone asteroidi do të kalojë vetëm 12.000 km (7500 milje) nga sipërfaqja e Tokës,i cili ka nje madhesi sa nje autobuz.

Sic shihet kjo eshte nje distance relativisht e ngushtë. Mjafton të themi se satelitët gjeostacionar rrotullohen rreth Tokes ne 36 mijë kilometra në lartësi. Momenti i qasjes më të afërt është rreth orës 19 sipas ores tone lokale.Fenomeni do të jetë i dukshme vetëm ne disa rajone të Amerikës, Paqësorit dhe Azis Lindore.

KËRCËNIMI - "Nuk ka asnjë rrezik për planetin, edhe në qoftë se asteroid hyn në atmosferën tonë, mbasi nuk do të arrijnë në sipërfaqen e Tokës", kanë specifikuar spesialistet e NASA-s

Ky nuk është në rast i vecante,mbasi me 4 shkurt 2011 asteroidi CQ1 ka lëvizur rreth 5471 km afer nga sipërfaqja e Tokës.

Nga disa parashikime mund të ketë vend per panik më shumë në 9 nëntor te ketij në mesnatë,kur ora te shenoje 00.28 minuta,atehere kur asteroidi 2005 YU55 me nje madhesi prej rreth 400 metra, do të kalojë në mes të Tokës dhe Hënës rreth 325.000 km nga ne.

Ai do të jetë qasja më e afërt ndaj Tokës nga një objekt kaq i madh që ne e dime tashme trajektoren e tij. Përsëri NASA siguron se edhe ky asteroid nuk do të jete një kërcënim për Tokën.
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Nje asteroid kalon prane Tokes neser me 27 qershor 2011
Torna in alto 
Pagina 1 di 1
 Argomenti simili
-
» Nje asteroid ''shok''i perjetshem i Tokes...
» Uendi, qeni me muskuloz i tokes
» Zbulohen “jashtëtokësorët” në brendësi të tokës
» Hapsire, zbulohen dy planete binjake te Tokes
» Astronomët e NASA-s zbulojnë një vrimë të zezë me depozita uji 140 trilion herë më shumë se oqeanet e tokës

Permessi in questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum.
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: