PortaliIndiceGalleriaCercaRegistratiAccedi

Condividi
 

 Toka ka pasur dy Hëna

Andare in basso 
AutoreMessaggio
AL.DO
administrator
administrator
AL.DO

Maschio Join date : 28.06.09
Age : 28
Location : elbasan

Toka ka pasur dy Hëna Empty
MessaggioTitolo: Toka ka pasur dy Hëna   Toka ka pasur dy Hëna EmptyVen Ago 05, 2011 9:42 pm

Toka ka pasur dy Hëna Did-the-earth-once-have-two-moons
Ndryshimet kane ndodhur nga përplasja e dy hënave

Një hënë e vogël mund të ketë qenë në orbitën e tokës përpara se të përplasej me hënën ekzistuese, gjë e cila mund të shpjegojë pse dy pjesët e hënës së mbijetuar janë të ndryshme nga njëra-tjetra.

Hëna e dytë e tokës mund të ketë qenë rrethe 1 200 km e gjerë dhe mund të jetë formuar nga përplasja e Marsit me një objekt të mesëm.


Toka ka pasur dy Hëna >companion

Pjesa e hënës që quhet e largët, e cila ka qenë e panjohur deri në vitit 1959 është shumë e ndryshme nga pjesa tjetër që është më afër tokës. Pjesa e largët ka vullkane dhe quhet maria (latinisht dete) ndërsa pjesa e afërt është përgjithësisht e rrafshët. Ana e largët është mesatarisht 1.9 km me e gjerë se pjesa tjetër.Me anë të stimulimit kompjuterik tregohet se si nga përplasja e dy hënave është krijaur kjo që është sot. Mbetjet e hënës së zhdukur mund të shihen tek pjesa e lartët e hënës së sotme. Përllogaritjet tregojë se hana e dytë është krijuar në të njëjtën kohë me hënën që kemi sot._________________
Web hostingkliko ketu :http://alksw.blogspot.com/


KOPJO LINKUN :google.com/+Aldoisaj91
Torna in alto Andare in basso
http://universal.lovelyforum.net
 
Toka ka pasur dy Hëna
Torna in alto 
Pagina 1 di 1

Permessi di questa sezione del forum:Non puoi rispondere agli argomenti in questo forum
 :: KURIOZITETE-
Vai verso: